Ze względów zdrowotnych praktyka zawieszona.

Alergenowe testy skórne

Badanie polega na celowym spowodowaniu kontaktu alergenu podejrzanego o wywoływanie objawów chorobowych ze skórą, a następnie na interpretacji zmian skórnych (bąbla, rumienia, nacieku).

W praktyce najczęściej stosowane są:

  • Test punktowy,
  • Test śródskórny,
  • Test naskórkowy (płatkowy).

Celem badania jest sprawdzenie, czy organizm zareaguje wytworzeniem stanu zapalnego w miejscu wniknięcia alergenu w powierzchowne warstwy skóry. Przed wykonaniem testów chory powinien przerwać na co najmniej 48 godzin pobieranie leków przeciwhistaminowych, preparatów wapnia i kortykosterydów. W dniu badania należy unikać większych wysiłków fizycznych.

Test punktowy

Badający nakłada kroplę alergenu na skórę i delikatnie nakłuwa ją nożykiem. Dodatnie reakcje w postaci bąbla otoczonego rumieniem występują po upływie 15 do 20 minut, ocenia się je na podstawie wielkości bąbla i rumienia. Inną metodą oceny testu jest porównanie średnicy bąbla po alergenie do bąbla po histaminie.

Test śródskórny

Przy teście śródskórnym roztwory alergenów są nabierane do strzykawek z drobną podziałką o pojemności 1 ml. Badający wprowadza igłę prawie równolegle do skóry badanego i śródskórnie wstrzykuje 0,03 - 0,05 ml roztworu alergenu, wytwarzając pęcherzyk o średnicy 3 - 4 mm. Wyniki testu odczytuje się po 15 do 20 minut (reakcja natychmiastowa) oraz po upływie 6 - 8 i 24 - 48 godzin (reakcja późna). Obserwuje się wielkość bąbla, rumienia lub nacieku.

Test naskórkowy (płatkowy)

Testy płatkowe (testy naskórkowe) są przydatne w weryfikacji podejrzenia uczulenia na metale, kosmetyki i perfumy, leki, gumy, materiały dentystyczne, tworzywa sztuczne, kleje, rośliny. Test naskórkowy ma zastosowanie szczególnie w diagnostyce alergii zawodowej. W teście naskórkowym badający nanosi alergeny na specjalne plastry i przykleja je badanemu na plecach lub na ramionach na okres 24 godzin. Zachodzące reakcje alergiczne uzewnętrzniają się w postaci zaczerwienienia, pęcherzyków i guzków. 

Kwestionariusz wywiadu lekarskiego u chorych z alergicznymi schorzeniami układu oddechowego